• Сподели на:

3 работи кои експресно ја убиваат гладта

___

Чувството на глад може да биде толку неугодно и поради тоа и најупорните престануваат со диета. Не постојат природни и брзи трикови кои проверено ја убиваат гладта, а ни се наоѓаат на дофат на рака.

1. Вода – Чувството на глад е предизвикано од празниот желудник кој бара храна, но исто така е и дехидриран. Доколку сакате да изгубите по некој килограм, присилете се во текот на целиот ден да пиете вода. Освен што ќе го прочисти вашето тело, водата максимално ќе ја ублажи или комплетно ќе го отстрани неугодното чувство на глад помеѓу оброците.

2. Вежбање – Сте размислиле ли чувството на глад кога е најсилно? Одговорот е многу едноставен – кога ви е досадно. Во текот на слободното време поголемиот дел размислуваат за тоа што би јаделе. Баш поради тоа, рекреација на било кој начин е сојузник во слабеење. Вежбањето го забрзува метаболизмот и ја зајакнува циркулацијата која ја притиска нпријатната и “лажна” глад.

3. Искреност – Грицките помеѓу оброците се непријатели на секој кој планира да изгуби по некој килограм, бидејки покрај тоа што станува збор за непотребни калории, многу пати не сме свесни колку сме изеле во текот на денот. Поради тоа, пробајте да бидете искрени према себе. Запишете се што сте изеле помеѓу оброците и пробајте анти стрес грицкање да го замените со чаша вода или чај.


Оставете коментар

___