Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

На иста адреса

Еве поради што не ги гледаме грешките во филмовите

Кој работи, тој и греши, би можело да се каже за филмаџиите кои често прават пропусти во филмовите, па така во сцените се покажуваат детали кои не би смееле да се видат, како на пример некоја залутана технологија, луѓе, закопчани кошули кои сами од себе се откопчуваат…

Сепак, многумина никогаш нема да ги забележат овие грешки во филмовите, кои се често забавни.

Научниците дошле до логично објаснување, поради што често овие грешки поминуваат незабележани, иако се навистина очигледни кога некој ќе ни ги покаже. Тие велат дека светот го набљудуваме низ делови од 15 секунди, поради што континуираните грешки ни се провлекуваат.

Истражувачите од Универзитетот Беркли откриваат дека мозокот потоа составува слични слики во целина.

Ако не е така, од самиот поглед на човековото лице кое менува гестикулација, би имале чувство дека халуцинираме.

За научниците, ова откритие е изненадувачко затоа што како што велат, мозокот ја жртвува точноста заради континуитетот и стабилноста на сликата.

Ова видео било дел од истражувањето и покажува на кој начин нашиот мозок изоставува детали, заради целовитоста на сликата.

Тестирајте се и проверете дали ќе успеете сами да ги пронајдете овие грешки во Пиратите од Карибите…

httpv://www.youtube.com/watch?v=PHdYQbidzMw

httpv://www.youtube.com/watch?v=GBrYFHjmkxU

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement