Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Зошто некои деца доцнат во пубертетот?

Се проценува дека околу четири одсто од девојчињата и момчињата во пубертетот влегуваат или порано или подоцна, а сега е докажано дека тоа е работа на генетско наследство.

Научниците од “Queen Mary” Универзитетот во Лондон, ја идентификувале варијантата на генот која го продолжува времето на влегување во пубертет.

Станува збор за дел од генот GnRH кој го контролира развојот на неуроните задолжени за регулација на хормоните кои се клучни за постигнување на половата зрелост. Во истражувањето се користени податоци собрани од членови од седум фински семејства.

Експертите веруваат дека нивните откритија ќе ја олеснат потрагата по нови третмани наменети за тинејџерите кои не влегле навреме во пубертет.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...