Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Што кога вашето дете прв пат ќе се заљуби?

Чувството на пеперутки,што децата обично го добиваат на отприлика осум години, помалку или повеќе, за било кого, е многу важен момент. Тоа покажува дека учат за различните видови на љубов, кои не се само за нивното семејство, и дека се поразлични од тие семејни емоции, вели д-р. Глен Џозеф Кашурба, психијатар од Сомерсет во Пенсилванија. Може да ви се чинат силни, но „заљубувањата“ најчесто се невини и симпатични. Како да се однесувате во ваквите ситуации?

Останете прибрани. Оставете го да ви објасни што за него значи „состанување“ или пак „дечко/девојка“. Ќе откриете дека неговото размислување на овие теми не е толку сериозно колку што сте си замислувале.

Не заморувајте ги и не задевајте ги. Вашето дете можеби не сака да зборува за тоа. Ако реши да сподели некои детали, само сослушајте го, не попувајте и не држете му лекции за тоа како треба да постапува, освен ако не ве замоли за совет. Во тој случај кратко и концизно одговорете му и не збунувајте го дополнително. Не бидете изненадени, ако не ви се доверува кога вие везден го задевате за тоа.

Поставете лимити на состанувањето. Може да кажете, прекрасно е тоа што ти и Марко се сложувате, меѓутоа премногу сте мали за да излегувате насамо. Ајде договорете се и со други другарчиња, а јас ќе ве однесам сите на кино или пак во некој ресторан за брза храна.

Пробајте со малку емпатија. Раскажете му за првото ваше заљубување и кажете му дека првото излегување на состанок ќе биде мил спомен што ќе го прераскажува, исто какои вие пред малку, до крајот на животот.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...