Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Родители, не ги пуштајте децата да спијат со мобилните, а еве и зашто

Докажано е дека тинејџерите кои многу време поминуваат пред компјутер или кои гледаат во екран на смартфонот, пократко спијат и имаат проблеми со главоболка и напнатост, посебно ако тие работи ги користат пред спиење.

Истражувањето во 2012 го спровел Центарот за здравјето на децата во Берген кое опфатило околу 10.000 млади со возраст помеѓу 16 и 19 години. Експертите ги прашувале како спијат, колку долго гледаат во мобилните и каква врста на уреди користат.  Повеќето одговориле дека им се потребни од 8 до 9 часа спиење за да се чувствуваат одморено.

Кај оние кои ги користеле мобилните и компјутерите од 4 часа во денот било и до три пати повеќе веројатноста дека во текот на ноќта спијат помалку од 5 часа, а дека им било потребно повеќе од 60 минути да заспијат.

Од друга стана пак, помал е ризикот од умерен и краток сон доколку користат пред спиење мпр плеер, конзола или телевизор.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...