Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Најдобрата возраст за брак

Најдобро време за семејство е меѓу 23 и 27 години, покажува истражувањето на научниците од универзитетот од Тексас.
Во истражувањето учествувале 1503 мажи и жени над 18 години. Некои од нив се во брак, други се разведени. Тие биле замолени да пополнат прашања за разновидноста на семејниот живот и колку се задоволни од него. За да го одредат степенот на задоволството, специјалистите ја зеле во предвид возраста на која паровите стапиле во брак и годините откако се заедно како семејство.
Резултатите покажале дека најраните бракови пред 23 години завршуваат со развод. Идеална возраст е меѓу 23 и 27 години, иако многумина од младите сметаат дека тоа е премногу рано.
Експертите наведуваат дека ризикот од разделба е минимален кај луѓето кои стапуваат во брак меѓу 35 и 40 години. Но, според истражувачите, тоа не е идеално време, бидејќи со годините машката и женската физиологија се менува и паровите се соочуваат со потешкотии да зачнат дете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement