Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Колку често е нормално да боледува детето?

Според статистиката до навршување на 2 години децата нормално е да боледуваат од настинки и вирусни инфекции околу 9 пати годишно дури и почесто, ако детето оди во градинка или во семејството има поголемо дете.

Настинките всушност представуваат вирусни инфекции, чии причинители се распространуваат од човек на човек, најчесто по воздушно – капков пат и во затворен простор. Ширењето на вирусите настанува при кашлање и кивање. Се пренесуваат и при директен и индиректен контакт. Штом ќе се најдат вирусите во слузокожата на носот или очите инфекцијата се развива брзо и во респираторниот тракт.

Настинката трае околку десетина дена дури и без терапија. Кај малите деца, доенчињата, консултацијата со лекар е повеќе од задлжителна бидејќи кај нив состојбите преминуваат брзо една во друга и може да се стигне до бронхит или пневмонија.

Специфична терапија против респираторните вирусни инфекции нема. Антибиотици се змеаат кога ќе се развие вторична бактериска инфекција. Важно е детето да конзумира многу течности и здрава храна што вклучува свежо овошје и зеленчук. Во случај на покачена температура се земаат антипиретици во соодветната доза за возраста. Соодветни се парацетамол и ибупрофен.

При отежнато дишење потребно е да се чисти носот со солена вода или капки. Се препорачува капките да се користат 15 минути пред јадење или доење. Кај доенчињата непосредно после тоа им се дава цуцла лажливка – така цицањето ги одржува респираторните патишта проодни.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...