Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Како да добиете дете од посакуваниот пол

Предвидувањето на полот на бебето е секој пат неверодостојно, но сепак еве неколку факти кои би можеле да имаат влијание на тоа дали ќе родите момче или девојче.

Иако на повеќето луѓе кои чекаат бебе не им е битен полот, науката нуди увид во она што ги зголемува шансите за добивање на момче или девојче.

Паровите кои имаат секс почесто, имаат повисоки шанси за добивање на момче, бидејќи машките сперматозоиди живеат пократко и поголем е успехот во зачнувањето за време на овулацијата.

Во стресни времиња,  се раѓа релативно повеќе девојчиња отколку момчиња. Објаснување – женски сперматозоиди се поиздржливи  и почесто  преживуваат  повисоки нивоа на хормонот кортизол, кој се јавува кај родителите кои се под стрес.

Староста на родителите исто така може да влијае на полот на детето. Мајката и таткото постари од 35 години имаат поголема шанса да добиат девојче.

За парови кои веќе имаат две деца,  научно докажано е дека постои поголема шанса да следното дете биде девојче, пишува “Дејли мјелl”.

Исхраната е важен фактор за здрава бременост, но исто така влијае на полот на бебето. Истражувањата покажуваат дека жените кои јадат повеќе калории често раѓаат момчиња.

Сезона на зачнувањето исто така може да влијае на полот на детето. Во принцип, повеќе момчиња се родени во пролет и лето, а девојчиња во есен и зима.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...