Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Бремените жени треба да вежбаат

Физичката активност за време на бременоста го поттикнува развојот на мозокот на бебето. Затоа, немојте да си дозволите да станете мрзливи за време на бременоста.

Една истражувачка студија што опфаќала 18 трудници донела заклучок дека децата на мајките што вежбале во бременоста имаат поразвиен мозок. Во рамките на ова истражување, научниците избрале десет трудници за групата што вежбала и осум за неактивната група во почетокот на нивното второ тримесечје. Жените во првата група со умерен интензитет вежбале 20 минути трипати неделно. Со помош на ЕЕГ, кој ја мери електричната активност на мозокот, истражувачите ја следеле мозочната активност на бебињата додека спиеле во првите 8-12 дена по раѓањето. Бебињата чии мајки вежбале покажале мала предност, заклучиле истражувачите.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...