Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

МАМА

Бебињата распознаваат говорни звуци уште во утробата

За прв пат ново истражување докажа дека бебињата започнуваат да ги препознаваат говорните ѕвуци уште додека се во утробата на мајката, а не како што се сметаше до сега, дека тоа се случува дури во првиот месец после раѓање.

Плодот започнува да ги препознава говорните звуци на мајката уште во првите десет седмици од неговото постоење. Тогаш тие почнуваат да го разликуваат нејзиниот глас од оној на останатите луѓе.

Ете зошто улогата на мајката е особено важна, бидејќи тоа може да влијае на мозокот на детето уште во многу рана возраст, односно уште пред неговото раѓање.

За да се чувствува вашиот плод удобно и заштитено, новите анализи велат дека треба често да му се обраќате, а тоа ќе знае дека тие топли зборови се упатени точно на него.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement