Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

ЛАЈФСТАЈЛ

За што најмногу размислуваат мажите?

Истражувачите кои се обидуваа да не убедат дека мажите мислат на секс на секои седум секунди, сега тврдат поинаку.

Мажите во просек помислуваат на секс 18 пати дневно, а жените 10. Меѓутоа “посилниот“ пол повеќе размислува за храна и спиење.

Со други зборови не постои ништо посебно во врска со мислите за секс. Мажите инаку,  почесто размислуваат за работите важни за опстанок на човекот, па така и за сексот, храната и пиењето.

Секс во главата

Дека мажите мислат на секс на секои седум минути, стана урбана легенда, но малку сигурни студии можат да го потврдат тоа. Повеќето студии чии резултати укажуваа на оваа појава, значи дека истражувачите ги прашувале волонтерите колку пати на ден размислуваат за секс.

Група истражувачи замолиле 163 студентки и 120 студенти, да носат специјални бројачи кои би требало да ги носат и да кликнат на нив секој пат кога ќе помислат на секс.

За да немаат само идеи за секс, експертите од 60 проценти од испитаниците ги посоветувале да имаат на ум и идеи за здравје. Останатите имале задача да го притиснат тастерот секој пат кога ќе помислат на храна и спиење.

Ако им се верува на овие бројчаници, студентите помислувале на секс на секои 158 секунди, што е далеку помалку од погоре споменатите седум.

Секс, спиење и јадење

Значи во просек мажите помислуваат на секс на секој саат додека се будни, а жените пола од ова. Постојат стереотипи за тоа дека жените повеќе мислат на храна, а мажите на секс. Вистината е дека жените најмногу мислат на спиење, а помалку на храна и секс, додека мажите за сите овие работи размислуваат скоро подеднакво, изјавил Фишер.

Истражувањето има и свои ограничувања, вклучувајќи го и фактот дека луѓето немаат “изолирани“ мисли, исто така податоците не покажуваат кога некој размислува за сексот и по неколку секунди или неколку минути.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...

Advertisement