Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

ЛАЈФСТАЈЛ

Во друштво најпопуларни се личностите кои многу пијат?!

 

Таканаречените “манијаци за забава” имаат најголемо влијание меѓу пријателите, но што ќе се случи ако испијат повеќе?

Ја знаете онаа личност во вашата екипа која е задолжена за забава? Епа, можно е да има проблем со алкохолот. Новата студија тврди дека луѓето кои повеќе пијат имаат и подобар социјален статус меѓу пријателите. А истотака ќе ве наведат и вас да пијете повеќе.

Др Тара Дума од канадскиот Центар за контрола на зависностите, испитала 357 млади луѓе во моментот кога оделе во бар. Од нив е побарано да го одредат статусот во групата на секој од своите пријатели, а помеѓу останатото одредувале и колку “манијакот за забава” од нивната екипа пие.

Резултатот покажал дека оние кои можат највеќе да испијат имаат и најголем статус во друштвото. Сепак, дури и меѓу најпопуларните конзументи на алкохол постои граница.

Имено, ако испиете повеќе од 12 пијалоци вашето влијание меѓу пријателите опаѓа.

Ова е веројатно онаа точка кога веќе не сте забавни, туку станувате терет на своите пријатели. Никој не сака после добра журка да ве носи дома на грб додека вие повраќате врз нивните чевли.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...