Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Секс и Врска

Последици од оргазмот – Три неверојатни работи кои можат да ви се случат по сексот

По сексот може да се случи да доживеете целосна, но пролазна амнезија, односно ретка состојба во која памтењето оддеднаш и за кратко време може да се изгуби.

Мирисот

Кога ќе го достигнете врвот, вашето тело ослободува хормон кој се вика пролактин, а кој предизвикува развивање на нови неурони и чуство на мирис.

Студијата која е извршена во списанието Билогикал Психологија, ги анализираше новите пролактини кај мажите и жените по мастурбирањето или сексот, а резултатите покажале дека на тоа ниво се зголемува по сексот, за неверојатни 400 проценти во однос на масутбацијата.

Меланхолија

Воглавно по сексот чувствувате еуфорија, опуштеност, дури и поспаност, но некои жени имаат постесекс блус“ синдром, открива истражувањето објавено во стручното списание Journal of Sexual Medicine. Научниците оваа состојба ја опишуваат како меланхолија, депресија, анксиозност, или агресија по сексот.

Експертите замолиле 230 студентки да исполнат анкета, која покажала дека дури 46% од жените барем еднаш во животот ги почувствувале пост-секс меланхолијата, а повеќе од 5% жените овие симптоми ги искусија во последните месец дена.

Амнезија

The Journal of Emergency Medicine откри исповед на една жена која се појави во болница на Georgetown University, жалејќи се дека не може да се сети на детали кои се случиле во последните саат време, откривајќи дека амнезијата се појавила веднаш по сексот со мажот.

Таа ја искусила пролазната општа амнезија, ретка состојба во која памтењето оддеднаш и на кратко време целосно се губи. Оваа состојба баш ретко се случува и ги погодува само три до пет проценти од 100.000 луѓе секоја година.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...