• Сподели на:

Боите прават чуда: Како за миг да станете секси девојка

___

Црвената боја е симбол на топлина, позитивна енергија, мотивира и буди, а студиите покажаа дека може и да ги разбранува емоциите. Неодамна, истражувачите од Универзитетот Манчестер открија дека црвената е најсекси нијанса меѓу сите кармини.

 

Истражувачте потврдија: носете црвен кармин ако сакате да бидете заводливи

 

Во студијата учествувале 50 мажи кои проучувале фотографии од различни жени, а се покажало дека погледот најдолго им бил фокусиран на оние кои имале црвен кармин. Во нив гледале 7,3 секунди. На второ место е розевата боја, а изненадувачки е фактот дека на третото место се наоѓаат ненашминкани жени.

 

Колкава е силата на црвеното руменило покажува и фактот дека келнерките кои го користат имаат двојно поголем бакшиш.


Оставете коментар

___