Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Совети за Секс и Врска

Афродизијак: Ова се најчудните работи кои што ќе ве возбудат!

Постојат некои работи кои просто го возбудуваат нашето тело и ум а не сме ни свесни за тоа.

Можеби сте во потрага за нешто што ќе ве возбуди со партнерот, па ова е идеална прилика да се запознаете со сите афродизијаци кои постојат  а не сме ни свесни за нив:

seks-1386157039-21358

Мирис на пециво од цимет

Мирисот од свежо пециво во комбинација со цимет во мозокот на мажот предизвикува автоматски сексуална реакција , според стручњаците од Чикаго. Освен од мирис од цимет, мажите се возбудуваат и од мирис од пита со тиква.

Лубеница

Истражувањата покажале дека аминокиселината позната како цитрулин која ја има во лубеницата, делува слично како Вијагра. Цитрулинот влијае на отпуштање на вдишаниот оксид во телото со што ги опушта крвните садови. Поради тоа делотворен е и кај жена, а најдобро е да се конзуираат и семките бидејќи и они содржат многу корисни состојки.

Лоша финансиска состојба

Кога се соочуваме со помалку пари, нашиот мозог е „програмиран“ да бара извори кои ќе му овозможат чувство на вредност и достигнување, а сексот котира високо на таа листа. Истражувањата спроведени од Omri Gillath од Универзитетот во Канзас, утврдило дека мажите размислуваат за брзинска стратегија „парење“ кога се во потешка околност.

par-1386515286-21700

Пријатели

Кога се опкружени со машки пријатели, мажите го имаат тоа чувство за натпревар, кој резултира со зголемена потреба за секс. Истата студија кој го тврди ова покажува дека мажите кои константно се натпреваруваат со други мажи, умираат помлади.

Луѓе кои ви се случни по изглед

Повеќе не привлекуваат луќе кои ни се слични, голема е веројатноста да што повеќе се случни толку да се поголеми и шансите и за љубовен однос. Едно од објаснувањата за таква реакција е дека нашиот мозок едноствано полесно ги одредува за нас веќе познатите прикази, со што и побрзо не привлекуваат сличните.

Тешкотија

Сексуалната возбуда се зголемува кога сме преплашени или сме во тешка ситуација. Во такви состојби сите сетила ни се напнати, со што побрзо се реагира на било каква сексуална стимулација.

par-1391159125-25636

Чисти чаршави

Британски научници утврдиле дека нова и чиста постелнина високо котира кај мажите за да ги возбуди, исто и кај голем број жени. Тоа го објасниле со тоа што мозокот е поопуштен кога знае дека нема бактерии и други делови од други тела, тоа отвара желба за секс.

Неверност

Мажите произведуваат повеќе сперма и имаат поголем интерес за секс ако се сомневаат дека нивната партнерка можеби ги мами. Се работи за инстинкт за натпревар со друг маж, кој поправо ќе ја оплоди жената.

Црвена боја

Како бик кој ита кон црвениот плашт , така и мажите ја доживуваат црвената боја. Така е програмиран самиот ум да ја интерпретира самата црвена боја како сексуален нагон.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...