Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

ЛАЈФСТАЈЛ

Levi’s и Google работат на паметна облека

Кога модата и технологијата ќе се здружат!

Познатите брендови Levi’s и Google моментално работат на иновативна технологија за изработка на облека во која на еден начин ќе бидат вградени микроурери, па затоа јакните, маиците па дури и долната облека ќе се претворат во преносни електронски уреди.

Интересниот и потполно иновативниот проект кој е наречен “Project Jacquard”, би требало да резултира со интерактивни иновативни производи кои ќе се базираат на технологијата која е користена за изработка на часовниците Apple и паметните очила. Водечките влакна кои Google ќе ги развива во соработка со една јапонска компанија, ќе можат да се вкаат во која било врста на ткаенина и тоа без преголеми модификации на ткаечкиот строј, најавуваат од Google.

Повеќе за ова дознајте во видеото.

https://www.youtube.com/watch?v=X7ij4tramx8

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...