Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

ЛАЈФСТАЈЛ

Како да научите да купувате паметно?

Во продавница секогаш одете со листа и никогаш не купувајте го она што не е на неа. Единствен исклучок може да се направи кога станува збор за промоции, но и таму треба да се биде внимателен.

Штедете кога имате, а немате – вели познатата изрека, која во потрошувачкото општество е се потешко да се примени. Сепак, тоа не е невозможно, само треба да сте дисциплинирани и организирани, што е особено точно за оние кои на крајот на секој месец се прашуваат каде им отишле парите.

Почнете со храната – пред да одите во супермаркет, обавезно јадете, затоа што истражувањата покажуваат дека кога сме гладни, купуваме повеќе. Во продавница секогаш одете со листа и никогаш не го купувајте она што не е на неа. Единствен исклучок може да се направи кога станува збор за промоции, но и кон нив треба да се биде внимателен за да не се вратите дома со нешто што не ви треба.

Попустите се опасни кога станува збор за облека. Ако навистина не може да им одолеете на новите крпчиња, не треба да се оправдувате себеси како немате што да облечете, доволно е да се избере мудро – наместо фустани, купете здолниште што ќе биде во можност да се комбинира со неколку работи кои веќе ги имате во вашиот плакар.

Можете да заштедите ако ги промените вашите дневните навики: наместо да купувате  сендвичи, подгответе ручек за работа од дома – тоа е поевтино и поздраво; намалете го внесувањето на алкохол и кафе; откажете се од членство во теретана во текот на летото, можете да вежбате и дома.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...