Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Зачинето пилешко со кикиритки

Време на подготовка: 50 минути / ќе послужите: 16

  • 50 грама путер од кикиритки
  • 50 милитри вода
  • 1 лажичка масло од сусам
  • 2 лажички сос од соја
  • 2 лажички чили сос
  • 2 лажички оцет
  • 4 пилешки бутови без кожа
  • 1 китка брокула

Чекор 1

Загрејте ја рерната. Измешајте го путерот од кикиритки, водата, маслото од сусам, соја сосот, чили сосот и оцетот. Убаво пемачкајте ги пилешките бутови и стеблата од брокула со мешавината од сосови и распоредете ги во сад за печење, со претходно поставена хартија за печење.

Чекор 2

Ставете ги да се готват во веќе загреана рерна, околу 10 минути. Внимавајте да не ги препечете.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...