Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Зачинето пилешко со авокадо

Импресионирајте ги пријателите со овој освежувачки рецепт кој не е тежок за подготовка.

Потребни состојки:

1 лажичка сол

¼ лажичка црн бибер

¼ лажичка црвен пипер

4 пилешки гради без коски

2 лажички маслиново масло

1 црвен кромид

2 лажички лимонов сок

1 авокадо, мало

Се зачинува по вкус

Начин на приготвување:

  1. Измешајте 1 лажичка сол, ¼ лажичка црн пипер и црвениот пипер во мал сад, со тоа премачкајте ги еднакво сите 4 пилешки гради.
  2. Загрејте го маслиновото масло во тава на слаб огин, гответе го пилешкото на загреаното масло  се додека не добие розева боја во центарот , 5 до 7 минути од секоја страна.
  3. Измешајте го кромидот и авокадото во сад ситно сецкани и прелејте ги со сокот од лимон, зачинете со сол и црн бибер по желба.  Ставете ја смесата врз пилешките гради и сервирајте.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...