• Сподели на:

Тријаголници со младо сирење овошје

___

Верувам дека сите ние кои сакаме да пишуваме кулинарски блогови, делиме иста страст за готвење, па дури и со правење на своеврсни колекции кои претставуваат еден вид на готвачи,готвачки, разни прирачници и списанија од областа гастрономија, кои го нашле своето место во аголот на собата или кујната, на омилената полица (или дури и повеќе од нив;)).
Тријаголници со младо сирење овошје.
Состојки: 200г брашно,
25г шеќер,
1 прстофат сол,
100г младо немасно кравјо сирење (можете дакористите и крем-сир)
100г путер
Припрема:
Го замесувате тестото од наведените состојки. Тестото го сукате во кори во димензии 27 х 36 см и исецете ги н аквадратчиња сече 9 x 9 см.
Овошјето добро да се  исцеди и потоа на секое квадратче ставете по еден пар од овошките. Ивиците на тестото премачкајте ги со млеко за подобро се залепат и потоа преклопете го дијагонално, притиснете го со вилушка по ивицата како тријаголниците не би се отвориле.
triag
Поставете ги во тава преку мрсна хартија и печете го на 180 C околу 20-25 минути, и не треба да се премачкуваат. Кога тријаголниците се испечени, оставете ги малку во тавата да се изладат и потоа префрлете ги во рамен тањир. Посипете ги со шеќер во прав, и по желба декорирајте ги со овошен сос.

Оставете коментар

___