Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Торта со три вида чоколадо

Состојки 

  • 600ml слатка павлака
  • 150g темно чоколадо
  • 200г бело чоколадо
  • 200g млечнo чоколадо
  • 1 лажица дробени кекси
  • 3 лажици путер

Начин на подготовка 

Растопете го темното чоколадо и измешајте 200ml слатка павлака. Оставете ја смесата 1 час во фрижидер да се лади.

Во друг сад растопете го белото чоколадо со 200ml слатка павлака и оставете ја смесата во фрижидер.

Истото направете го и со млечното чоколадо, измешајте го 200ml слатка павлака и оставете го во фрижидер.

Подлогата за торта подгответе ја така што ќе ги измешате дробените кекси со путерот. Смесата положете ја на дното на калапот за торта.

Кога смесите со чоколадо ќе бидат доволно оладени измешајте ги со миксер, а потоа редете ги на калапот. Во смесите можете да ставите и малку маскарпоне ако сакате да бидат покремави.

По желба декорирајте со шлаг, ореви или кекси.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...