• Сподели на:

Торта со макарони

___

Состојки:

-250 гр. макарони

-4 јајца

-3 лажици ајвар

-2 дл. павлака

-1 парче лук

-150 гр. шунка

-75 гр. пченка

-150 гр. кашкавал

-100 гр. шери домати

-50 гр. путер

-2 лажици презла

-босилек

-сол, бибер

-мешан зачин

Подготовка:

1.Макароните сварете ги во солена вода, а потоа изцедете ги.

2.Шунката исечете ја на коцки, лукот исечете го на ситни парчиња, а кашкавалот изрендајте го на крупното ренде. Шери доматите исечете ги на половина.

3.Во поголем сад соединете ги макароните, кашкавалот, шери доматите, шунката, лукот, пченката, босилекот и зачинете по вкус.

4.Посебно изматете ги јајцата, павлаката и ајварот, полека ставете ги во смесата со макарони и измешајте.

5.Садот за печење премачкајте го со путер и додајте ја презлата. Во садот додајте ја смесата и печете во загреана рерна на 200 степени додека не порумени. Печената торта оставете ја да се олади, а потоа послужете ја.


Оставете коментар

___