Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Свежа пица и тоа три години

Изум кој нема да ја засени Италијанската пица, но е дочекан со воодушевување

Кој ако не – Американците, кои ги земале во предвид многуте молби од своите војници на мисии во други земји и креирале рецепт за пица која е можно да биде одржана свежа и до три години. Самата иницијатива е од војниците кои досега како врвен специјалитет ги имаат шпагетите со сос од домати.

Зашто е толку комплицирано да се спреми пица?

Проблемот кај храна која треба одма да се спреми е да се зачува свежината и да се спречи множење на бактерии. Пицата е прилично проблематична со оглед на тоа што во самото тесто се множат многу бактерии.

Две години потребни за изум…пица

Американските научници не отстапиле цели две години од овој пронајдок. Идејата е стварност благодарение на тимот од Naricka од Massachusettsu, кои прототипот го сместиле во херметички затворено алуминиумско пакување.

Какви се резултатите?

Кога ќе се отвори пакувањето самата пица личи на замрзнато парче како до сега, но вкусот не е воопшто лош, можеби како само малку повеќе отстоена пица при закаснета достава. Алуминумското пакување спречува да сирупите кои се користени како шеќер и сол не креираат бактерии. Истиот резултат се постигнува и со сосот од домати и сирењето со разни конзерванси.

И кога може да се проба?

За вакава пица на пазарот ќе се чека уште пола до цела година. Прогнозата е дека ќе постигне гоелм успех, посебно кај војниците кои одвај чекаат да ги симнат од врвот на својата листа шпагетите со домати.

А што ние на ова ќе кажеме? Пристојно како што не учеле: не благодарам.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...