• Сподели на:

Солени омлет палачинки

___

Овој спортски доручек е идеален за сите оние кои денот треба да го почна на вистински начин со многу стил.

Состојки:

4 јајца

1 лажица соја со

– ½ црвен пипер

– 1 лажица масло

– 4 млади зелени кромиди исечени на кругчиња

– 100 грама фета сирење

Подтотовка:

Скршете ги јајцата во чинија, додадете соја сос и две лажици вода, изматете со жица или вилушка. Додадете сецкани коцки пиперка и оставете на страна.

Загрејте пола лажица масло во мало тефлонско тафче. Додадете пола количина од смесата од јајца и пржете додека не се стегнат. Полека префрлете ги од тавчето во чинијата и држете ги топло. Повторете ја постапката и за останатата половина.

Префрелте го омлетот на даска, па по средината ставете фета и млад кромид. Смотајте го како палачина.


Оставете коментар

___