Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Солена торта

Состојки:

 • 4 јајца
 • 1 лажица млеко
 • 1/4 лажичка оригано
 • 1/8 лажичка лук (зачин)
 • прстофат сол
 • прстофат бибер
 • 50 гр. сецкана црвена бабура
 • 50 гр. сецкани брокули
 • 120 гр. сецкани колбаси
 • 50 гр. сецкани маринирани шампињони
 • 100 гр. рендан кашкавал
 • 1 лажица масло

Постапка:

Во длабок сад изматете ги јајцата заедно со лажица млеко, сол, бибер, оригано и лук.
Во една помала тава запржете ги со малку масло пиперките, брокулите и колбасите. Пржете ги на среден оган со повремено мешање додека зеленчукот малку да омекне, околу 5-7 минути. Потоа извадете ги од тавата.
Во истата тава додадете ја смесата со јајца. Оставете ја 30 секунди без мешање па додадете ги печурките и пржениот зеленчук со колбаси. Најгоре распределете го ренданиот кашкавал. Покријте ја тавата со капак и оставете ја на рингла уште 3-4 минути на слаб оган, додека да се растопи кашкавалот.
Послужете веднаш.
Пријатен апетит!

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...