Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Сендвичи за чајна седенка

Време на подготовка: 20 минути / ќе послужите: 4

  • 2 лажички путер, собна температура
  • 1,5 лажичка ситно сецкана и свежа рукола
  • 2 лажички сенф
  • 16 многу тенко исечени парчиња од бел леб
  • 120 грама пршута или шунка, исечена на тенки парчиња
  • Тенко исечени кружни парчиња од краставица
  • Црн бибер по желба

Чекор 1

Во мал сад, измешајте го путерот, руколата и сенфот. Премачкајте ги прачињата леб со добиената смеса. Поставете на 8 од парчињата по една парче пршута и краствица. Зачинете со црн бибер. Со останатите парчиња од леб покријте ги да добиете сендвичи. Со остар нож остранете ја корката внимателно и потоа секој сендвич исечете го дијагонално. Готово за послужување.

 

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...