• Сподели на:

Сендвичи за чајна седенка

___

Време на подготовка: 20 минути / ќе послужите: 4

  • 2 лажички путер, собна температура
  • 1,5 лажичка ситно сецкана и свежа рукола
  • 2 лажички сенф
  • 16 многу тенко исечени парчиња од бел леб
  • 120 грама пршута или шунка, исечена на тенки парчиња
  • Тенко исечени кружни парчиња од краставица
  • Црн бибер по желба

Чекор 1

Во мал сад, измешајте го путерот, руколата и сенфот. Премачкајте ги прачињата леб со добиената смеса. Поставете на 8 од парчињата по една парче пршута и краствица. Зачинете со црн бибер. Со останатите парчиња од леб покријте ги да добиете сендвичи. Со остар нож остранете ја корката внимателно и потоа секој сендвич исечете го дијагонално. Готово за послужување.

 


Оставете коментар

___