• Сподели на:

Салата со павлака

___

Состојки:

-1 свежа краставица

-1 зелена салата

-400 гр. варено пилешко бело месо

-1 целер

-100 гр. пченка

-2 дл. павлака

-сок од еден лимон

-мешан зачин

-бибер

Подготовка:

1.Краставицата излупете ја и исечете ја на кругови, зелената салата на тенки ленти, а белото месо на мали коцки.

2.Целерот излупете го и изрендајте го.

3.Во соодветен сад соединете ги краставицата, пилешкото, зелената салата, целерот и пченката. Додајте го сокот од лимон, зачинете по вкус. На крај прелијте jа салатата со изматена павлака и полека промешајте.


Оставете коментар

___