Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Салата со брокула и пилешко

Состојки:

-400 гр. пилешко месо

-400 гр. брокула

-4 домати

-2 дл. павлака

-100 гр. мајонез

-4 лажици соја сос

-1/2 лимон

-4 лажици масло

-1/2 лажичка лук во прав

-босилек

-сол, бибер

-мешан зачин

Подготовка:

1.Пилешкото месо испрскајте го со соја сосот, а потоа пропржете го на малку масло.

2.Во соодветен сад ставете вода, додајте малку сол, сок од лимон и цветовите од брокула, па варете додека брокулата не омекне.

3.Доматот исечете го на коцки.

4.Во посебен сад измешајте го мајонезот, павлаката, лукот во прав, босилекот и зачинете по вкус.

5.Во поголем сад соединете ги пилешкото, брокулата и доматот, па потоа прелијте ги со претходно подготвениот сос  и полека промешајте.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...