• Сподели на:

Салата од спанаќ и карамелизиран кромид

___

Време на подготовка: 25 минути / ќе послужите: 4

  • 4 лажички маслиново масло
  • 4 големи кромида, изблендиран
  • 1 лажичка вода
  • 1 лажичка сенф
  • 2 лажички црвен, вински оцет
  • 300 грама млад спанаќ
  • 1 лажичка балсамико
  • Сол, по желба

Чекор 1

Во голема тава, загрејте го маслото на средна топлина. Додајте го кроимидот и гответе со почесто мешање, додека да омекне, околу 3 минути. Посолете и намалте ја температурата на минимум. Гответе додека кромидот не добие кафена боја, околу 8 минути. Додајте 1 лажичка вода. Мошајте и гответе додека кромидот не добие изразена кафена боја, усте 3 до 5 минути. Отстранете ја тавата од огин, додајте 1 лажичка сенф и 2 лажички оцет и мешајте додека не се добие компактна смеса. Во голем сад, ставете го измиениот спанаќ и над него истурете ја смесата. Додајте уште една лажица балсамико, измешајте и посолете по желба.

 


Оставете коментар

___