• Сподели на:

Салата од лигњи со тестенини

___

Состав:

-500 гр. иссчистени лигњи

-250 гр. тестенини

-1 кромид

-2 лажици сецкан магдонос

-1 црвена пиперка

-150 гр. шери домати

-200 гр. мајонез

-200 гр. шампињони

-2 дл. јогурт

-0,5 дл. соја сос

– 5 лажици масло

-мешан зачин

-сол, бибер

Подготовка:

1.Лигњите исечете ги на кругови, а шампињоните на листови, потоа испржете ги на малку масло. Додајте го соја сосот и зачинете по вкус и продолжете со готвење додека не омекнат.

2.Тестенините сварете ги во солена вода и исцедете ги. Кромидот исечете го на полукругови, пиперката на стапчиња, шери доматите на кругови.

3.Мајонезот и јогуртот исмешајте ги во посебен сад.

4.Во поголем сад соединете ги лигњите, шампињоните, тестенините, кромидот, пиперката, доматите и магдоносот. Прелијте ги со мешавината од мајонез и јогурт и полека измешајте.


Оставете коментар

___