Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Ручек за кој нема да извалкате ни еден сад: Лосос на 4 начини

Лососот е храна која нутриционистите ја препорачуваат како особено корисна бидејќи содржи огромна количина на омега-3 масни киселини.

4-nacini-kako-da-podgotvite-vkusen-rucek-so-losos-bez-da-naopravite-haos-vo-kujnata-00

окму затоа ние ви нудиме 4 рецепти како да подготвите лосос на хартија за печење и да добиете вкусен ручек без да имате еден тон садови за миење.

1. Лосос со песто сос

4-nacini-kako-da-podgotvite-vkusen-rucek-so-losos-bez-da-naopravite-haos-vo-kujnata-02

Состојки:

 • 80 g боранија
 •  маслиново масло
 •  сол и црн пипер
 • 170 g лосос
 • 2 лажици песто
 • 10 шери домати


Начин на подготовка:

1. На хартијата за печење ставете ја боранијата. Испрскајте со маслиново масло и додадете сол и црн пипер.

2. Ставете го лососот врз боранијата и додадете 2 лажици песто.

3. Наредете ги одозгора шери доматите, пресечени на половини и преклопете со хартијата за печење.

4. Печете 20 минути во претходно загреана рерна на 180°C.

2. Лосос со теријаки сос

4-nacini-kako-da-podgotvite-vkusen-rucek-so-losos-bez-da-naopravite-haos-vo-kujnata-03

Состојки:

 • моркови, сечкани на парчиња
 • брокула
 • маслиново масло
 • сол и црн пипер
 • 170 g лосос
 • 2 лажици теријаки сос

Начин на подготовка:

1. На хартијата за печење ставете ги морковите и брокулата. Испрскајте со маслиново масло и додадете сол и црн пипер.

2. Ставете го лососот врз зеленчукот и додадете теријаки сос.

3. Убаво завиткајте ја хартијата за печење од сите страни.

4. Печете 20 минути во претходно загреана рерна на 180°C.

3. Лосос со лимон и аспарагус

4-nacini-kako-da-podgotvite-vkusen-rucek-so-losos-bez-da-naopravite-haos-vo-kujnata-04

Состојки:

 • 200 g аспарагус
 • маслиново масло
 • сол и црн пипер
 • 170 g лосос
 • 3 круга кромид
 • 2 парчиња лимон
 • 1 гранче копар

Начин на подготовка:

1. На хартијата за печење ставете го аспарагусот. Испрскајте со маслиново масло и додадете сол и црн пипер.

2. Ставете го лососот врз аспарагусот и додадете масло, сол и црн пипер.

3. Наредете ги одозгора кромидот, лимонот и копарот и преклопете со хартијата за печење.

4. Печете 20 минути во претходно загреана рерна на 180°C.

4. Лосос со лук и путер

4-nacini-kako-da-podgotvite-vkusen-rucek-so-losos-bez-da-naopravite-haos-vo-kujnata-05

Состојки:

 • 1 компир, исечен на кругови
 • сол и црн пипер
 • 170 g лосос
 • 3 лажици путер, стопен
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици свеж магдонос, исечкан

Начин на подготовка:

1. Во сад измешајте ги путерот, лукот и магдоносот.

2. На хартијата за печење ставете ги круговите компир и попрскајте ги со смесата од путер и лук. Додадете сол и црн пипер.

3. Ставете го лососот врз компирите и додадете ја останатата смеса со лук и путер. Додадете сол и црн пипер.

4. Преклопете со хартијата за печете 30 минути во претходно загреана рерна на 180°C.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...