• Сподели на:

Ролнички со шунка

___

Состојки:

-1 прашак за пециво

-250 гр. брашно

-1 јајце

-4 лажици млеко

-4 лажици масло

-150 гр. шунка

-150 гр. тврдо сирење

-150 гр. кашкавал

Подготовка:

1.Измешајте го брашното и прашакот за пециво, додајте го јацето, млекото, маслото, солта, крупно изренданото сирење. Тестото замесете го со рака.

2.Расукајте го тестото во кора со дебелина од 1 см. Со соодветен калап од тестото вадете кругови и на секој круг ставете по парче шунка, малце кашлкавал и малку сирење.

3.Тестото завиткајте го во ролнички, премачкајте ги со масло и печете ги во загреана рерна на 200 степени, 15 минути.


Оставете коментар

___