Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Посен колач со јаболка

Добра работа кај овие посни колачи е што имаат помалку калории и многу брзо се спремаат.

Состојки:

 1 филџан мелени ореви

–  1 филџан сецкани ореви

– 1 филџан кафеав шеќер

– 1 филџан масло

– 1 филџан рендани јаболки

– пола филџан кисела вода

– пола филџан пченкарно брашно

– 1 прашак за пециво

Фил:

–  2 пудинга од ванила

– 500 г. рендани јаболки

– 50 г. кокос

– 8 лажици шеќер

– ½  л. Вода

Подготовка:

Состојките за колачот помешајте ги и ставете ги во тепсија обложена со хартија за печење.

Печете на 180 степени, 20-тина минути. Во пола литро вода згответе рендана јаболка со шеќер и додадете 2 пудинга кои ќе бидат претходно разматени во малку вода.

Кога смесата ќе се згусне, прелијте го филот преку колачот и посипете го со кокос.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...