Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Пилешко со шампињони и павлака

Една од грешките, која речиси сите често ја правиме е тоа што подготвувањето на оброците многу често го одложуваме и решаваме домашните оброци да ги замениме со брза храна или јадење по ресторани.

Овој рецепт за ручек со пилешко и шампињони е одлично решение за луѓето кои немаат многу време за готвење, но сепак сакаат да уживаат во оброци кои се подготвени дома.

Состојки:

 • 6 пилешки копани
 • 125g шампињони
 • 230ml супа
 • 100ml суво бело вино
 • 80ml павлака
 • 2 лажици сенф
 • 30g путер
 • 10g масло
 • 3 чешниња лук
 • мајчина душица
 • сол и бибер

Начин на подготовка:

1. Загрејте тава на оган и додадете го путерот во неа, а потоа и маслото.

2. Исушете ги копаните, така што ќе оставите да постојат на салвети. Испржете ги во тава, така што ќе оставите само малку простор меѓу нив за да бидат покрцкави. Штом станат златно-кафеави, тргнете ги од тавата.

3. Исечете ги печурките на четвртини и испржете ги во истата тава.

4. Додадете ги чешнињата лук, а потоа и белото вино.

5. Додадете ја супата, а потоа и сенфот.

6. Почекајте да зоврие и додадете ја павлаката.

7. Гответе го сосот 10-15 минути за да се згусне, а потоа додадете сол и бибер.

8. Истурете го сосот во тава за печење така што ќе покрива најмалку 3cm во висина од дното (мал керамички сад би бил најсоодветен).

9. Наредете ги пилешките копани во тавата. Наросете мајчина душица.

10. Печете 15-20 минути на температура од 180°C.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...