• Сподели на:

Пилешко со артичоки и шпагети

___

Пилешко со артичоки и шпагети

Вкупно време за подготовка: 25 минути / Порции: 4

  • Сол и црн бибер
  • 1/4 чаша брашно
  • 8 тенки котлети пилешко (вкупно околу 700 гр.)
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 чаша пилешки бујон
  • 200 гр.Артичоки спакувани во вода, да се исплакнат и исцедат
  • 2 лажици путер
  • 2 лажици копар
  • Шпагети
  • 1/2 чаша свеж магдонос

Чекор 1

Во големо тенџере зовријте солена вода. Истовремено ставете брашно во плитка чинија и посипете со сол и бибер. Пилешките котлети валкајте ги во брашното. Во голема тава, загрејте 1 лажица масло на средна-висока температура. Додавајте ги пилешки котлети во серии, додавајќи масло колку што е потребно, додека не станат златни, 1-3 минути по страна.

Чекор 2

Додадете ја супата во тавчето, до вриење и варете додека не се намали за половина. Додадете ги артичокот, копарот и соковите од пилешкото кои се одвоија во претходната постапка. Варете до вриење. Отстранете ја тавата од топлина. Додадете го путерот и покријте за да се задржи топло.

Чекор 3

Додадете ги тестенините во солената вода што врие. Гответе до Ал денте; па исцедете. Служете го пилешкото со сосот над тестенините, посипани со свеж магдонос.


Оставете коментар

___