Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Печени пица тиквички

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 2 големи тиквици, исечкани на дебели крукчиња

* 1/4 шолја доматен сос

* 1/2 шолја моцарела

* 1/4 шолја црвена пиперка, исечкана на мали парчиња

* сол, бибер, оригано

* малку пармезан

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Исечкајте ги тиквичките на крукчиња. Наредете ги во тава за пржење која претходно сте ја премачкале со масло за готвење. Пржете ги тиквичките по две минути на секоја страна.

Наредете ги тиквичките во тава на печење. Ставете малку од сосот, потоа наредете крукчиња моцарела и малку пиперка, а потоа посолете, ставете бибер и оригано. Печете додека сирењето не се растопи. Наросете малку пармезан и оригaнo врз топлите тиквички.

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...