• Сподели на:

Паштета од печурки и бадеми

___

Состојки:

– 400 грама шампињони

– 100 грама бадеми

– 50 грама путер

– 1 мала главица кромид

– 2 ченчиња лук

– 1 дл, бело вино

– 2 лажички неутрална павлака

– 1 лажичка сецен першун

– двопек, сол

– 150 грама листови од месната сланина

Подготовка

1. Печурките исечете ги на листо, кромидот на коцкици, а лукот изрендајте го на ситно ренде.

2. Ставете малку масло во тефлонско тавче, пропржете го крмидот и изренданиот лук. Потоа додајте ги шампињоните и на кратко испржете ги.

3. Додадете бело вино, зачини по вкус и динстајте додека вишокот течност не испари.

4. Бадемите сомелете ги во блендер и додадете оладене смеса од печурки. Ставете 2 лажички павлака и све заедно измиксајте додека не добиете фина кремаста смеса. Оставете ја во фрижидер да се стегне.

5. Спремената паштета премачкајте ја преку двопек и украсете со сланина.


Оставете коментар

___