Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Палачинки без јајце и млеко!? Пресолени се.

Состојќи:

100gr брашно

8 лажици мед

1 лажица сусам

1 лажица маслиново масло

200ml вода

Подготовка:

Ставете го брашното во еден сад, постепено сипувајте вода и мешајте за да не се направат грудки. Постепено додавајте половина од медот (4 лажици). Згрејте тефлонска тава, ставете го сусамот и пржите додека не добијат убава жолта боја. Префрлете ги во садот со смесата. Истата тава намачкајте ја со масло, сипете ¼ од смесата на тој начин од не да добиете облик на палачинка. Печете ја палачинката од двете страни додека да пожолти. Повторувајте ја постапката додека ја потрошите целата смеса (вкупно 4 палачинки).

Печените палачинки ставите ги на ладна чинија, премачкајте ги со останатиот мед, посипете ги со сусам и послужете ги.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...