Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Ова е највкусниот освежителен пијалок на светот

Израелците се оправдано горди на овој пијалок кој се смета за еден од најпознатите вкусни освежувачки летни пијалоци во светот. Пробавме и со воодушевување се придржуваме кон добрите коментари.

Името лемонана е од со спојување на два хебрејски збора “лимон” и “нане” и не ви треба преведувач, бидејќи тоа исто звучи и на македонски. Ова е оригиналниот рецепт на Израел:

Ќе ви треба: За 2 големи чаши или 1 литар лемонане,  4 средни лимона, малку лисја на свежо нане, 3 лажици шеќер, 3 големи чаши мраз.

Подготовка: Се цеди сокот од лимон и се истура во бокал. Додадете ги листовите нане и шеќерот се раствора во половина чаша топла вода. Ставете го мразот во бокалот, промешајте и уживајте .

Мали тајни

– Лемонаната е поубава ако одстои најмалку еден час во фрижидер.

– Вкусот е поинтензивен доколку сите состојки ги ставите во блендер.

– Ако немате свежо нане, користете кесички за чај. Тоа не е тоа, но може да заврши работа.

– Вкусот е фантастичен и со лимета, односно помлад лимон.

Naslovna

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...