Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Најчоколадна торта

За некои луѓе тортата не е торта ако не е чоколадна. Ви ја претставуваме најчоколадната торта.

Состојки:

За кора:

2 јајца

– 2 лажици брашно

– 2 лажици шеќер

– 2 лажици какао

– ½ вреќичка прашак за пециво

За фил:

2 чоколадни пудинга

– 400 мл млеко

– 400 мл слатка павлака

– 150 г. млечна чоколада

– 6 лажици шеќер

За прелив:

1 дл слатка павлака

– 100 г. млечна чоколада

Подготовка:

Јајцата и шеќерот изматете ги, додадете брашно измешано со прашок за пециво и на крај лажица какао.

Смесата ставете ја во намачкан плех обложен со хартија за печење. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути. Проверите со чепкалка дали кората е печена.

Печената кора извадете ја од рерна и кога ќе се олади малку прелијте ја со чоколадно млеко, и оставете ја да се стврдне. Пудингот згответе го со шеќер и млеко на вообичаен начин и оставете го да се олади. Слатката павлака изматете ја и помешајте ја со оладениот пудин и се измиксајте со миксер.

50г чоколадо изрендајте ги и измешајте ги во фил. 100 г. чоколадо стопете ги и полека ставајте во филот додека мешате со миксер се додека убаво не се соедини. Смесата ставете ја врз испечената кора и рамномерно распоредете ја.

Чоколадот и павлаката ставете ги во тава на лесен оган, и гответе мешајќи додека чоколадото не се стопи. Тргнете го од оганот и оставете малку да се олади а потоа ставете го преку тортата. Оставете ја тортата да се стегне неколку саати. Потоа тргнете го обрачот, сечете и послужете.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...