Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Мус од бело чоколадо со фстаци

Состојки:

½ шолја фстаци

100 гр бело чоколадо

180 мл слатка павлака

180 мл јогурт

4 белки

1 лажичка ванила

1-2 лажици шеќер во прав

Подготовка:

1.Во блендер пола доза од фстаците добро измелете ги.

На пареа или во микробранова печка растопете го белото чоколадо. Со миксер изматете ја слатката павлаката заедно со ванилата, а потоа додадете го јогуртот. Матете се додека не добиете фина смеса.

2.Во друг сад изматете ги белките заедно со шеќерот во прав. Смесата од слатка павлака помешајте ја со белото чоколадо, а потоа додадете ги изматените белки.

3.Распоредете го мусот во шест чаши На дното ставете фстаци, па пота лажичка мус, па потоа повторно слој фстаци и слој мус. Одозгора декорирајте со мелените фстаци. Оставете го мусот добро да се олади (најмалку два часа во фрижидер.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...