• Сподели на:

Мини чизкејк

___

Состојки:                    Количина:

– плазма                       150 гр

– путер                            125 гр

– млеко                            50 мл

– јагоди                            300 гр

– желатин                       2 пакетчиња

– шеќер                            100 гр

–  вода                                     8лажици

– слатка павлака                 200 мл

– крем сирење                     450 гр

– шеќер во прав                   200 гр

Инструкции за подготовка:

Растопете го путерот, па додадете ја плазмата, а потоа и млекото. Земете 6 мали садови по желба и подеднакво распоредете ја смесата на дното од чашите.  За филот изматете ја слатката павлака со шеќерот во прав , додадете крем сирење и еден растопен желатин. Се добро измешајте и распоредете во секој сад. Јагодите и шеќер се ставаат тивок оган. Промешувате нон-стоп се додека шеќерот не се стопи. Две кесички желатин се преливаат со  8 лажици вода и оставете да се згусне. Потоа се додава на јагодите и мешајте додека не се стопи желатинот. Откако ќе се излади, ставете во секој сад подеднакво од смесата. Оставете да се стегне добро, па сервирајте.


Оставете коментар

___