Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Медитерански Сендвич

СОСТОЈКИ

  • Салата од маслинки
  • 2 парчиња рамен леб, преполовен по должина
  • 4 парчиња мортадела
  • 2 парчиња топло месо(по вкус)
  • 2 парчиња салама
  • 4 парчиња сирење
  • 200 гр. рукола, по можност дивa
  • 1 лажица ладно цедено маслиново масло
  • 1 лажичка свежо исцеден сок од лимон
  • Сол

ЧЕКОР 1

Загрејте ги лебчињата на висока температура. Посипете ги со маслиново масло од надворешната страна.

ЧЕКОР 2

На една половина од секоја кришка леб, ставете парче мортадела, парче салама, слој од салатата со маслинки и тенко парче  сирење. Во втората половина од лебчето додадете го топлото месо и сирењето. Преклопете и држете додека не се загрее, околу  4-5 минути.

ЧЕКОР 3

Во меѓувреме, ставете рукола во среден сад. Посипете со маслиново масло, сок од лимон и сол.

ЧЕКОР 4

Топлиот сендвич послужете го веднаш со салатата од рукола.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...