• Сподели на:

Мафини со Боровинки

___

Богати и превкусни мафини од боровикна. Тајната е во благата павлака.

Потребни состојки:

4 јајца

2 шолји бел шеќер

1 шолја растително масло

1 лажичка екстракт од ванила

4 шолји бело брашно

1 лажичка сол

1 лажичка сода бикербона

2 шолји блага павлака

2 шолји боровинки

Начин на приготвување:

  1. Загрејте ја рерната на  200 °C. Наредете во рамен сад за печење 24 хартиени корпички за мафини.
  2. Во голем сад изматети ги јајцата и додавајте повремено шеќер додека матите. Додадете го маслото без да прекинете со матење. Додајте го екстрактот од ванила.

Во посебен сад додајте ги брашното, солта и содата бикербона.

  1. Истурете ги полека сувите состојки во изматените јајца заедно со слатката павлака, додајте ги и боровинките. Поделете ја смесата во веќе подготвените хартии за мафини.
  2. Печете ги во веќе загреаната рерна 20 минути.

 


Оставете коментар

___