• Сподели на:

Љубовен напиток – рецепт за познатото амаретто

___

Состојки:

1 чаша вода

2 чаши вотка

250 гр. бел шеќер

100 гр. кафеав шеќер

2 лажици екстракт од бадем

2 лажици екстракт од ванила

Посебната вечер со вашата сакана особа додатно ќе се разубави со оваа неодолива напитка

Измешајте ја водата со бел и кафеав шеќер и загрејте додека не почне да врие и шеќерот се раствори.  Потоа тргнете го од огин и оставете да се излади точно 10 минути.

Додадете во слатката вода вотка, екстракт од бадем и екстракт од ванила. Подготвената напивка ставете ја во стаклено шише. Послужете го разладено со бадеми.


Оставете коментар

___