Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Ликер од чоколадо

Состојки:

-100 гр. чоколадо за готвење

-6 жолчки

-2,5 дл. слатка павлака

-200 гр. шеќер

-1 лажица нес кафе

-1 кесичка ванилин шеќер

-5 дл. водка

-малку сол

Подготовка:

1.Во соодветен сад соединете ги жолчките, шеќерот и ванилиниот шеќер со помош на миксер.

2.Слатката павлака загрејте ја додека не зоврие, а потоа тргнете ја од ринглата. Додајте го чоколадото, нес кафето, солта и мешајте се додека чоколадото не се стопи.

3.Во изладената смеса од чоколадо додајте го кремот од жолчки, водката и добро измешајте. Ликерот ставете го во флаша и чувајте го во ладилник.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...