Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Летна Салата

Време на подготовка: 25 минути / ќе послужите: 2

 • 600 грама тортелини со сирење
 • 200 грама чери домати
 • 150 грама димена свинска печеница
 • 100 грама непечен бадем
 • 1 брокула
 • 2 лажички сецкан босилек
 • 2 лажички пармезан
 • 2 лажички сецкан магдонос
 • 2 чешниња лук
 • 1 дл маслиново масло
 • Мешавина од зачини по желба
 • Сол и бибер по желба

Чекор 1

Тортелините се варат во солена вода околу 7 минути. Кога ќе бидет тврдо сварени исцедете ги. Бадемите обарете ги и исецкајте ги на листови. Цветот од брокула исчистете го од листови, ситно исецкајте на стебленца и кратко проварете во солена вода, малку да омекнат.

Чекор 2

Чери доматите исецкајте ги на половина а свинската печеница на парченца.

Чекор 3

Посебно исецкајте ги и измешајте заедно, лукот, босилекот и магдоносот, во сместата додајте го пармезанот. Истурете малку маслиново масло и се заедно истолчете во аван додека да се добие кремаст сос.

Чекор 4

Во поголем сад ставете ги тортелините, чери доматите, бадемите, брокулите и печеницата. Додадете зачини по желба, прелијте со претходно припреманиот сос и полека измешајте.

 

 

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...