• Сподели на:

Летна салата

___

Подготовка:

1. Тортелините обарете ги во солена вода, а потоа исцедете ги. Бадемите обарете ги и исечете ги на листови. Цветовите на брокулата одвојте ги и кратко бланширајте ги во солена вода за да омекнат.

2. Шери домат исечете го на половина, и свинска печеница на резанки.

3. Посебно соединете лук, босилек, пармезан и першун. Додадете маслиново масло и истолчете го сето тоа за да се добие фина крема.

4. Во поголем сад, соединете ги тортелините, шери доматите, бадемите, брокулите и печеницата. Додадете зачин по вкус, прелијте со припремениот сос и полека промешајте.


Оставете коментар

___