Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Лазања со три сирења

Време на подготовка: 60 минути / ќе послужите: 4

  • 1,2 кг лупени патлиџани од конзерва
  • 3 млади лукчиња, ситно сецкани
  • 3 чаени лажички маслиново масло
  • Сол и црн бибер, по желба
  • 1 жолчка
  • 1 ½ чаша рикота сирење, собна температура
  • 350 грама тестенини лазања, 1 кутија
  • 250 грама моцарела, рендана
  • ¼ чаша рендан пармезан

Чекор 1

Загрејте ја рерната на 200 степени. Во блендер исзблендирајте ги патлиџаните. Во длабоко тенџере ставете ги патлиџаните, лукот и маслиновото масло и оставте да зовриат. Зачинете со сол и црн бибер. Ставете на тивок огин и гответе додека смесата не стане густа, околу 12 минути (треба да имате околу 5 чаши мариниран сос).

Чекор 2

Во меѓувреме во длабок сад измешајте ги жолчката, моцарелата и рикотата и додајте по пола чаена лажичка сол и бибер (оставете околу 50 грама моцарела за врвот на лазањите).

Чекор 3

¼ од сосот распоредете го на дното од огноотпорен сад и на тоа почнете да ги распоредувате лазањите, прво еден слој од тестените (по потреба крешете ги за да се собереат и распоредат). Истурете над нив пола од мешавината од сирењата, подеднакво распоредено. Ставете го вториот слој од тестенините, прелејте со 1 ½ чаша од сосот. Додајте го третиот слој од тестенините и врз него преостанатото сирење. Наредете го четвртиот ред , финален и врз него преостанатиот сос. Попрскајте со ренданата моцарела и пармезанот од горе.

Чекор 4

Печете ја лазањата додека не добие убава златна боја, 30 до 35 минути. Оставете да се олади 10 минути пред да ја послужите.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...