Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

КУЈНА

Крем супа со млад лук

Состојки:

-250 гр. компир

-150 гр. млад лук

-8 дл. пилешка супа

-30 гр. путер

-5 лажици масло

– 3 дл. јогурт

-2 лажици лимонов сок

-200 гр. шампињони

-4 парчиња леб

-мешан зачин, сол, бибер, босилек

Подготовка:

1.Младиот лук исечете го на кругови, компирот и парчињата леб исечете ги на мали коцки, а шампињоните на листови.

2.На загреан путер пропржете го кромидот, додајте го компирот и пилешката супа, па оставе да се динста додека компирот не омекне. Потоа целата смеса соединете ја во блендер и повторно вратете ја во садот.

4.Во подготвената смеса, додајте го јогуртот, шампињоните и зачинте по вкус.

5.На мало количество на масло пропржете ги коцките од леб и босилекот, па потоа додајте ги во чорбата.

6.Пред да ја послужите чорбата, додајте го сокот од лимон.

Прочитај

ДИ ДЕЈ

Дали сакате да направите нешто оригинално на вашата свадба? Што мислите за мини торти за вашите гости? Свадбената торта обично е во центарот на...

Fool Moon

Коза е млада поп изведувачка од Турција што ја афирмира својата мизика, каде не ако не во Лондон. Синоќа ја објави втората песна работена...

ДИ ДЕЈ

Постојат многу различни модели на венчаници, бидејќи има повеќе типови на невести. Некои сакаат да имаат венчавка од бајќите и согласно на тоа да...

Лице

Кожата во зима станува сува и затоа пролетта е идеално време за да посветите поголема нега. Покрај секојдневната рутина која ја правите, чистење и...